Časté otázky

Co je to artróza?

Artróza je degenerativní postižení kloubů, které vede k omezení pohybu v kloubu. Každá artróza začíná poškozením chrupavky, která hrubne, vznikají v ní ulcerace, odlupuje se a kost pod chrupavkou se na některých místech nepravidelně zahušťuje, jinde vznikají trhlinky a cysty. Jako reakce na odloupanou chrupavku se tvoří v kloubní štěrbině více enzymů, jejichž cílem je odpadlé částečky odklidit.

Tyto enzymy však chrupavku dále poškozují. Na okrajích kloubu vznikají výrůstky, které se nazývají osteofyty, jimiž se snaží kloub odlehčit poškozené chrupavce. Výrůstky však omezují pohyb v kloubu, dráždí nervy v kloubu a nastává reflexní stažení svalů. Bolest se přenáší i na další klouby a šlachy a mění se osa končetin i páteře.

Jak dochází ke snižování množství kyseliny hyaluronové v chrupavce?

Při nadměrném zatěžování kloubů dochází vlivem mechanického namáhání k degradaci kyseliny hyaluronové, nicméně za fyziologického stavu je její množství opětovně doplňováno činností buněk přítomných v chrupavce. S přibývajícím věkem však postupně klesá schopnost těchto buněk produkovat hyaluronan a ostatní nezbytné látky v dostatečném množství.

Degenerativní onemocnění a zánětlivé reakce mají na chrupavku stejný vliv jako její mechanické přetěžování – podporují degradaci kyseliny hyaluronové. Stejně jako v případě zvyšujícího se věku jedince, tak i v případě poškození chrupavky je schopnost tvorby kyseliny značně, ne-li úplně, omezena.

Následky nedostatku kyseliny hyaluronové v chrupavce

Nedostatek kyseliny hyaluronové v chrupavce má za následek nedostatečnou funkci synoviální tekutiny (gelu podobná tekutina, která promazává klouby). Chrupavka není dostatečně lubrikovaná, nedochází k účinnému tlumení nárazů, což může ve výsledku způsobit nevratné poškození chrupavky, rozvoj artrózy. Dosáhne-li poškození tohoto stupně, nelze již žádnými doposud známými způsoby navrátit chrupavku do původního stavu a obnovit tak hybnost zvířete.

Příznaky zánětu kloubu

Poškození chrupavky je možné předcházet včasným zahájením léčby při rozpoznání prvních příznaků zánětu, kterými jsou otok kloubu, nadměrné množství synoviální tekutiny, kulhání, bolestivost nebo na pohmat zvýšená teplota v oblasti kloubu.

Proč je tak účinný a čím se liší od jiných preparátů?

Největší předností Hyalutidinu je jeho rychlá absorpce k depozitním místům v organismu – rychlá účinnost, výborná snášenlivost a šetrnost k trávicímu ústrojí a dlouhodobá působnost bez rizika z vedlejších účinků. Komfortní je také užívání formou tonika – dosud mohla být kyselina hyaluronová používána výhradně vstřikováním – injekčně přímo do postiženého kloubu.

Hyalutidin se liší nejen svým složením, ale také speciální úpravou kyseliny hyaluronové při výrobě. Vědci totiž vyvinuli speciální postup úpravy kyseliny hyaluronové, díky němuž se tato látka z velké části ze střev vstřebává a je tak efektivně použita tam, kde je její nedostatek v organismu.

Na trhu se vyskytuje více produktů pro kloubní výživu obsahující kyselinu hyaluronovou pro výživu a ochranu chrupavky. Často však bývá obsah kyseliny minimální. Hyalutidin je přípravek s nejvyšší možnou koncentrací kyseliny hyaluronové, vázaný v komplexu s chondroitinem.